AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Britanya Alevi Federasyonu, İngiltere Alevi kültür merkezi ve cemevi, eğitim alanındaki çalışmalarında yine bir ilk’i gerçekleştirdi.

21 May 2015

Britanya Alevi Federasyonu, İngiltere Alevi kültür merkezi ve cemevi, eğitim alanındaki çalışmalarında yine bir ilk’i gerçekleştirdi.

 
Geçtiğimiz aylarda Londra’daki ilkokul öğrencilerinin Alevilik dersleri kapsamında ziyaret ettiği; Londra cemevi’ni bugün ilk defa ortaokul öğrencileri de ziyaret ederek; Alevilik ve cemevleri hakkında bilgi aldılar.
Alevilik derslerinde görev alan öğretmen Hasan Bölücek ve üniversite öğrencisi Erbil Erbil’in yardımcılığında, sınıf öğretmenleri ile birlikte gelen öğrenciler, Britanya Alevi Federasyonu yetkililerine ve Mehmet yüksel Dede’ye sorular yönelttiler
Dersler hakkında bilgi veren ve öğrencilerle birlikte Cemevini ziyaret eden, inanç eğitimi bölüm başkanı öğretmen Bery Akerman;
 
 
Highbury Grove Ortaokulunda öğretilen Alevilik dersleri, yılda 6 ders ve toplam 12 saattir, diğer tüm inançlar gibi son iki yıldır Alevilikte okulumuzda öğretilmektedir. Öğrencilerin birbirleriyle önyargısız ve saygı içinde olmasından, genel kültür açısından böyle zengin ve barışçıl bir inancın öğretilmesinden bizde mutluyuz. diye konuştu.
Britanya Alevi federasyonu başkanı İsrafil Erbil; konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
Alevilik dersleri yakın gelecekte tüm Britanya’da ilk ve orta okullarda öğretilsin diye çalışmalar yapıyoruz. Alevilik dünyaya barışı hakim kılacak olan önemli bir inançtır, bu nedenle Alevilik öğretisinin daha geniş kitlelere aktarılması gerekmektedir.

İngiltere Alevi kültür merkezi ve cemevi yöneticileri ve üyelerinin hazırladığı yemekler ve aşureler paylaşıldıktan sonra, Mehmet Yüksel Dede’nin Lokma Gülbang’ını dinleyen öğrenciler ve ğretmenler teşekkür ederek cemevinden ayrıldılar. 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
12