AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

14. AKM ve Cemevimizin kurucu meclis üyeleri
21 Mar 2016
NEWROZ (NEVRUZ) ALEVİ ANLAYIŞINDA YENİDEN DOĞUŞ VE DİRİLİŞLERİN SEMBOLÜDÜR
21 Mar 2016
‘’Türkiye nin içinde bulunduğu son durum ve Aleviler’’
21 Mar 2016
13 Mart 2016 Pazar Akşamı Ankara’da, Masum İnsanları Hedef Alan Katliamı Nefretle Kınıyoruz!
17 Mar 2016
Britanya’da 13. Cemevi YORK’ta açılıyor!
17 Mar 2016
AKP Devleti, Katliamlarına Akademisyen Kıyımı İle Devam Ediyor!
17 Mar 2016
Gazi Katliamında Canlarımıza Kıyan Bu Devleti Nefretle Kınıyoruz!
17 Mar 2016
Avrupa Parlementosu ve danışmanların Gazi Cemevi, Armutlu Cemevi ve Boğaziçi Üniversitesi ziyareti
05 Mar 2016
Diyarbakir Notlari
27 Feb 2016
Basın Açıklaması
05 Feb 2016
BAF: DEVLETİN DEĞİL, VİCDANIN ALEVİSİ KALMAK İÇİN LAİKLİK MÜCADELESİ DEVAM EDECEĞİZ
05 Feb 2016
Laik rejimlerde olmaması gereken,
27 Jan 2016
Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın !
27 Jan 2016
We say no to war!
27 Jan 2016
We say no WAR!
23 Jan 2016
We say no to war!
13 Jan 2016
Kamuoyunun Bilgisine Savaş Olmasın ! Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın !
13 Jan 2016
Barışa Semah
04 Jan 2016
Ingiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryasi Kuruldu
04 Dec 2015
Cinsiyetçi şiddete karşı direniyoruz ..!
25 Nov 2015
ALEVİLER ÖNEMLİ BİR KAZANIM ELDE ETTİ
13 Nov 2015
Ankara Emniyetinden Alevi Örgütlerimize Tehdit.
12 Nov 2015
Basin Aciklamasi
12 Nov 2015
Britanya Alevi Kadınlar Birliği Basın Açıklaması
09 Nov 2015
"partiler üstü Alevi parlamento grubu" kurulması için çalışmalar başlatıldı.
28 Oct 2015
Aşure, beraberliğin ve eşitliğin sembolüdür.
28 Oct 2015
İngiltere Vakiflar Komisyonu: "Alevilik bir inanç ve Cemevleri bir ibadethanedir"
05 Oct 2015
Muharrem Matem-i
21 Sep 2015
-Britanya Alevi Gençlik Federasyonu Ülkenin dört bir yanında Eş zamanlı Cem ve Muhabbet Erkanları düzenledi.
19 Sep 2015
Charity Commission (Vakıflar Genel Müdürlüğü) İngiltere’de bulunan Cemevlerini ibadethane ve Aleviliği de ‘inanç’ olarak kabul etti.
19 Sep 2015
AKP ve benzeri anlayışların politikaları yüzünden, Çocuklar neden öldürüldüğünü bilmeden ölüyorlar. Katilleri tanıyoruz.
10 Aug 2015


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Londra Emek Sahnesi'nin sergilediği "Pinokyo ve Pamuk Prenses" adlı tiyatro oyunu

21 May 2015

Londra Emek Sahnesi'nin sergilediği "Pinokyo ve Pamuk Prenses" adlı tiyatro oyunu 17 Mayıs 2015'te Millfield Tiyatro salonunda sergilendi. 1000'den fazla izleyici tarafından ilgi gören oyun sat 3 ve saat 5 de 2 seans sahnelendi.

 Her iki seansta da Milfield Tiyatrosunun tum koltuklari dolarken, ozellikle ikinci seansta yer kalmadigi icin kapidan geri donmek zorunda kalan izleyiciler oldu.
 
Çocukların dünyasında kahramanlar'ın ve bir de prenses'lerin yeri her zaman ayrıdır. Bu neden ile Tiyatro'nun özelliklede çocuk tiyatrosunun etkili bir rolü vardır. Çocuk tiyatrosu; Büyük'lerin çocuklar için yaptığı tiyatroyu da, çocukların rol aldığı çocuk oyunlarına da ve hatta okullardaki tiyatro çalışmalarını da kapsar.
 
Çocuk tiyatrosunun, yetişkin oyuncular tarafından mı, yoksa çocuklarla mı oynanması gerektiğini Tiyatro çevrelerince tartışıladursun, yapılan araştırmalara göre, her çeşidi ile çocuk tiyatrosu büyükler için yapılan tiyatrodan farklı nitelikler taşır.

 
Londra Emek Sahnesi 3 aylık bir çalışmanın sonucunda; çocuklara yönelik bir çoçuk oyunu sahnelemeyi kararlaştırdı. Emek Sahnesi için "Çocuk oyunu" çocuklar için yapılan çalışmalar arasında bir ilk olması ve özellikle de çocuklara yönelik olmasından dolayı, yetişkinler için hazırlanmış oyunlardan farklılık göstermekte ve bu bilinç ile hareket edilmesi gerekmekteydi.
 
Londra Emek Sahnesi'nin sergilediği "Pinokyo ve Pamuk Prenses" adlı tiyatro oyunu projesi Saffet Yörükel'e ait.

 
Çocuk Tiyatroları'nda çocuğun anlayış gücüne göre oyunun uygunluğu önemli bir etkendir. Oyunun içeriği çocuğun kolayca kavrayabileceği kadar açık olmalıdır. Bu açıklığın ölçüsünde ise senaryonun etkisi büyüktür. 2003 yılında Londra’da oyunculuk eğitimi alan, 2004 yılında Şahika Tekand Studio Oyuncuları ile çalışan, 2005-2008 yıllarında BKM Mutfak Oyuncuları arasında yer alıp, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatro grupları ile çalışmış, 2011 yılından bu yana Mekan Artı bünyesinde çalışmalarına devam etmekte olan Dilek Yorulmaz, "Pinokyo ve Pamuk Prenses" oyununun senaristliğini üstlenmiş.
 
 
 
Çocuğun anlama gücü üzerinde yapılan araştırmalar çocuk tiyatrosu yaparken, oyunlarla yaş grupları arasındaki ilişkinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Tiyatro senaryoları kadar yönetme şeklinin de önemi bu noktada Dilek Yorulmaz ve yardımcı yönetmenler olarak Şükrü Demir ve Saray Karakus tarafından üstlenilmiş.
 
Çocukların; kolay etkilenebilirliğini dikkate alan ruh bilimciler, sahnenin çocuk ruhu üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini tartışmakta, ruhsal rahatsızlıkların giderilmesinde tiyatrodan yararlanmaktadırlar. Çocuk tiyatrosu yapanlar da çocuk seyircinin ruhsal sağlığını bozmamak için ruh bilim uyarılarına uymaktadırlar. Londra Emek Sahnesi; Psikolog Ayşe Yıldız ile birlikte senaryodan sahnelenme biçimine kadar her alanda çocuk psikolojisini ön tutmuş.
 
Çocuk oyunun konusu kadar, sahnelenişi türlü ustalıklar gerektirir. Işık, dekor, giysi, aksesuar, çocuk tiyatrosunda daha çok önem kazanır. Hasan Bölücek; kostüm ve Dekor tasarımları ile çocukların hayallerini, renkli dünyalarını, sahneye yansıtmış. 
 
 
 
Oyunlar şarkı ve danslarla süslenir çocukların dünyasında, Büyüklerin çocuklar için yaptığı tiyatroda renk, biçim, ses, hareket güzelliği aranır. Ozan Toprak'ın müziklerini bestelediği; Alper Tokdemir'in dans kareografi'sini üstlendiği tiyatroda eğlence estetik düzeydeydi.
 
Çocuk tiyatrosunun, çocuğun düşünme, duygulanma, düşleme yeteneklerini geliştiren, kişiliğinin olgunlaşmasını sağlayan, çevresi ile uyum kurmasına yardımcı olan bir eğitim aracı olarak gittikçe daha çocuk önem kazanmakta olduğunu belirten Londra Emek Sahnesi 17 Mayıs 2015'te Millfield Tiyatro salonunda sergilenen, "Pinokyo ve Pamuk Prenses" adlı oyunu önümüzdeki günlerde farklı şehirlerde de sahnelemeyi planlayan oyuncu kadrosunda ise, İlhan Fındık, Nilifer Erbil, Hüseyin Işık Akpınar, İnan Çifçi, Mehmet Gül, Gülüzar Karaoğlan, Saray Karakuş, Hüseyin Köroğlu, Greg Ryan, Aynur Karakuş, Şahin Yalçınkaya, İsmail Arslan, Ferdan Boz, Oktay Erpolat, Leyla Şahin, Nilüfer Çivi, Hatun Yalçınkaya, Şükran Tuncel ve Melisa Otun yeralıyor.
 
 

Londra Emek sahnesi koordinatoru Saray karakus, Oyun sonrasi tum oyuncular adina yaptigi konusmada, oyunun hayata gecmesinde emegi gecen herkese, kendilerine uzun sure evsahipligi yapan IAKM Cemevine ve Britanya Alevi Federasyonu' na tesekkurlerini iletti.

Londra Emek Sahnesi koordinatoru Saray Karakus , gelen begeni ve talepler uzerine Pinokyo ve pamuk Prensen adli oyunu Londra'da yeniden sahnelemeyi planladiklarini belirtti. 7 Haziran 'da Iskocya'nin Glasgow sehrinde Galasgow Cemevi'nin evsahipliginde Nesimi oyunu ile izleyicilerinin karsisina cikacak olan Londra Emek Sahnesi yaz doneminde Almanya, Isvicre, Avusturya, Fransa ve Turkiye yi kapsayan Avrupa Turnesi hazirliklarini surduruyor.
 
Go to the page-top Go to the page-top
Copyright © 2018   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
55