AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

Asure
20 Aug 2021


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Alevilerin, Ölüsüne de Dirisine de Saygı Duyulmayan Ülke, Türkiye

17 Jul 2015


 

 
Alevilerin, Ölüsüne de Dirisine de Saygı Duyulmayan Ülke, Türkiye
Önce Ankara Karşıyaka mezarlığındaki Sivas Madımak’ta katledilen Canlarımızın mezarlarını tahrip ettiler, sonra Bursa Kestel’de Ramazan orucu bahanesi ile bir Ailemize saldırdılar.
Ramazan ayı boyunca benzeri taciz ve saldırılar fiziki ve manevi baskılar şeklinde Türkiye genelinde yaşandı.
Bunlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal ve eğitim politikaları ile oluşturulan dinci bilincin sonuçlarıdır.  Yıllardır Alevileri ve Alevi inancının kendisini aşağılamaktan hiç utanmayan devlet geleneği son 12 yıldır AKP ile doruğa çıkmıştır. Bu saldırılar ne münferit ne de tesadüfidir. Bunlar devletin yetiştirdiği hastalıklı gerici toplumların davranış bozukluklarıdır.
Din adına bekçilik yapan mahlukların ya eğitilmesi ya da adına bekçilik yaptıkları dinin mensuplarının bu mahluklara birer boyunduruluk geçirerek bunları kontrol altına alması gerekmektedir.
Bu devletin sorumluluğunu üstlenmiş olan hiç kimse bu sonuçlardan  bağımsız ve masum değildir. Diyanet aracılığı ile gericiliği besleyenler bu nefretin sahipleridir. Zorunlu din derslerine itiraz etmeyenler, Alevilere yapılan saldırıların failleridir. Alevilerin talepleri söz konusu olduğunda utangaç ve sessiz kalanlar Alevi düşmanlığını besleyenlerdir.
Alevilerin kendisine özgü inanç ritüelleri vardır ve başka bir inancın ritüelleri Alevileri ilgilendirmiyor. Baskılarla Aleviler değişmedi ve bugünden sonra da değişmeyecek.
Sorun sadece Alevilerin değil tüm kendisine insanım diyenlerin sorunudur.
Bu nedenle tüm demokratik kamuoyunun bu gerici ve ırkçı güruhlara karşı tavır almasını ve gereken tepkiyi ortaya koymasını bekliyoruz.
Mezarlarımıza ve Canlarımıza saldıranları ve saldırganlara sessiz kalanları nefretle kınıyoruz.
Aleviler Vardır, Alevilik Haktır!
Britanya Alevi Federasyonu-16/7/15
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
9