AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

MUHARREM MATEM

28 Aug 2018

MUHARREM MATEM 2018
 
07 – 09 EYLÜL 2018, MASUM-U PAKLAR ORUCU
 
10 EYLÜL 2018, FATMA ANA ORUCU
 
11 EYLÜL 2018, MUHARREM ORUCUNUN BAŞLAMASI
 
23 EYLÜL 2018, AŞURE
 
Hüzün ve matemle bir kez daha Kerbela şahsında tüm acıları hissediyoruz. Dileklerimiz, niyetlerimiz bütün insanlık adına yaşanan zulümlerin bir daha yaşanmaması içindir.  Muharremde niyet etmek; acısı olan her canla o acıyı paylaşmaktır. Acıların paylaşarak azaldığını yaşayarak tecrübe edinmiş bir halkız. Aksi halde bunza zulme hiçbir toplum katlanamazdı. Cemlerinde hüzün ile mutluluğu, sevgi ile adaleti, lokma ile hizmeti paylaşan biz Aleviler tüm dünya insanını Cem erenleri olarak kabul eder ve Kaygusuz Abdalda da gördüğümüz gibi ceylanlara atılan okları kalbimizde hissederiz.
Masum u paklar niyetimiz, Kerbela da katledilen masum canların anısına, tüm masum canların birdaha katledilmemesi, uyuşturucu baronlarına teslim olmaması, çetelere kurban edilmemesi, kendi canlarına kıymaması ve engüzel geleceklerin onların olması içindir.
Fatma ana niyetimiz, bugüne kadar kardeş, eş, evlat, acılarına gark olmuş ve tüm erkil savaşlarda en çok bedeli ödemek zorunda bırakılmış annelerimiz adınadır.
Muharrem niyetlerimiz, başta şah ı şehidan Hüseyin olmak üzere tüm adalet, eşitlik ve özgürlük için mücadelede katledilen canların yaşatılması ve onların mücadelelerinin onlar adına yapılan niyetlerde ve milyonların kalbinde yaşadığını hatırlatmak içindir. İnsanlık adına kendi canından olmuş kendi varlığını sevgi ve barış için kurban eylemiş tüm canların acılarını kalbimizde hissediyoruz.
Matemimiz toplumsal birlik ve beraberliğimizin pekişmesi ve yirmibirinci yüzyılın sorunları ile mücadele zemini ve vesilesi olması dileklerimizle...
Kerbela Şehitleri Onurumuzdur!
Tüm niyetler Hakk katında kabul olsun!
 
Britanya Alevi Federasyonu  -  28.08.2018

 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
2