AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

5’nci ‘Alevi Festivali’ kapsamında Parlamentoda bir resepsiyon düzenlendi.

08 Jul 2015

Bu yıl Britanya Alevi Federasyonu’un üstlendiği 4’ncisi düzenlenen ‘Britanya Alevi Festivali’ kapsamında Parlamentoda bir resepsiyon düzenlendi.
 
   
 Geçtiğimiz Pazartesi akşamı parlamentoda düzenlenen resepsiyona milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda davetli katıldı. Enfield North İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan’ın evsahipliğinde yapılan etkinliğe, Türkiye’nin Londra Büyükelçi Müsteşarı Orçun Başaran, Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve Haringey Belediye Başkanı Jennifer Mann katıldı.
 
   
  

Etkinliğin açılışında konuşan Ryan, festivalin önemine işaret ederek, Alevi inancının ve kültürünün İngiltere’ye renk kattığını söyledi.

 
     
 
 

Joan Ryan konuşmasında şunları kaydetti: “Herkes demokrasiyi hak ediyor. Britanya parlamentosu çatısı altında hepimiz bir aradayız. Herkesin bu ülkede söz hakkı var. Birbirimize ve kültürlerimize saygı duyduğumuz için bugün burada Alevi Festivali’ni kutluyoruz. Alevilerin Britanya vatandaşı olmalarından ve Alevi kültürünün Britanya’nın bir parçası olmasından gurur duyuyorum” Konuşmasında Türkiye’de yapılan genel seçimlere 

de değinen İşçi Partisi milletvekili, “Kürtler ve Aleviler demokrasi için çok mücadele ettiler. HDP seçimlerde elde ettiği başarıyla demokrasi mücadelesini meclise girerek kazandı. Bu Türkiye’deki barış ve demokrasi adına çok önemli bir gelişme” dedi.

Ryan’ın ardından söz alan Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil de, Türkiye’nin Alevi inancının AİHM kararlarına rağmen tanımadığını dile getirerek, “Türkiye’de halen Alevi inancı görmezden geliniyor. Türkiye’de Cemevleri yasak, Alevilik yasak. AKP’nin dayatmalarını kimse durduramadı. Bundan dolayı sadece bizler değil, pekçok siyasetçi ve farklı görüşlerdeki insanlar mağdur oldu” şeklinde konuştu.

İAKM-Cemevi Başkanı Tugay Hurman da, 7 Haziran seçimlerinden büyük bir başarı elde eden HDP başta olmak üzere CHP’yide kutladı. Hurman, “Türkiye demokrasisi için önemli olan bu tabloyu görmek bizi çok mutlu etti. Beşincisi düzenlenen Alevi festivalinin Britanya Parlamentosu içerisinde düzenlenmesi bizim için çok önemli. Çünkü burası demokrasinin beşiğidir” diye konuştu. 

Etkinliğe katılan Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar da kısa bir konuşma yaptı. Başkonsolos, “Türkiye’nin demokratik yapısına dair yapılan konuşmaların yanlış olduğunu söylemek istiyorum” diyerek şunları söyledi: “Türkiye demokratik bir ülkedir. Geçen gün Türkiye’de yapılan genel seçimler demokratik bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca 2003’te başlayan Irak savaşında İngiltere ve Amerika Türkiye’nin bu savaşa dahil olmasını istedi. Fakat Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konu reddedildi. Federasyon Başkanı İsrafil Erbil de az evvel sanırım yanlış bir kelime kullandı. Cemevleri yada Alevilik Türkiye’de yasak değil. Resmi olarak faaliyet gösteren çok sayıda Cemevleri bulunmaktadır”

Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
4