AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Londra (SOAS) Üniversitesi'nde İngiltere'deki Alevilik Dersleri anlatıldı

14 Nov 2013


İngiltere'nin önemli akademik kurumu Univesity of London'a bağlı School of Oriental and African SOAS Üniversitesi'nde Alevilik Anlatıldı. Studies (SOAS) Üniversitesi'nde 1 Mart 2013 Cuma günü düzenlenen panelde İngiltere'deki ilk ve ortaokullarda Alevilik dersleri anlatıldı

.Saat 19.00'da başlayan ve SOAS öğrencilerinden Birgül Yılmaz tarafından organize edilen panele Westminster Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Dr Celia Jenkins, Prince of Wales İlkokulu müdürü Julia Clark, Westminster Üniversitesi öğretim üyesi Ümit Çetin ve İAKM ve Cemevi başkanı İsrafil Erbil konuşmacı olarak katıldı.
İsrafil Erbil, Alevilik, Alevi tarihi ve İngiltere okullarında Alevilik derslerinin neden ihtiyaç olduğu konuları hakkında bilgi verdi. Ayrıca okullarda öğrenciler arasında ayrım yapılmadan tüm çocukların inançları hakkında bilgi verilmesinin çocuklar arasındaki saygıyı ve sevgiyi güçlendirdiğini anlatan Erbil “Alevilik derslerinden sonra Alevi çocukları’nın diğer derslerindeki puan ortalaması da artmıştır” diye konuştu.

"Alevilik Derslerinin Önemi"
Ümit Çetin, İngilteredeki Türkiyeli gençlerin yaşadığı uyuşturucu, çeteleşme ve intiharların en önemli nedenlerinin çocuklardaki aidiyet boşluğundan kaynaklandığını ve bu nedenle okullardaki Alevilik derslerinin önemini vurguladı. Yaptığı bilimsel çalışmalar sonucu olarak özellikle intihar olaylarının Kürt ve Alevi kökenli insanlarımızda fazla görüldüğüne dikkat çekti.
Celia Jenkins, İngiltere ilk ve orta okullarında verilen din bilgisi dersleri müfredatına Aleviliğin alınması aşamalarını, neden bu ihtiyacın ortaya çıktığını ve sonuçlarını anlattı. Bu derslerin müfredata alınmasını “sadece Alevi öğrencileri’nin değil tüm öğrenciler açısından genel kültür bilgisi olduğunu, İngiltere eğitimi için bir zenginlik kazandırdığını ve bunun herşeyden önce insane hakkı olduğunu anlattı.
Julia Clark, Derslerden sonra Okuldaki Alevi çocuklarla diğer kültürlerden çocukların arasındaki diyaloğun daha güçlendiğini ve Alevi öğrencilerin tüm ders notlarındaki artışın çok dikkat çekici olduğunu anlatan Clark, “dünyada ilk defa müfredat içinde tüm çocuklara alevilik öğreten okul müdürü olmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.
Katılımcıların çoğunluğunu öğretim üyelerinin oluşturduğu Panel daha sonra soru ve cevap olarak devam etti.
Birgül Yılmaz “panel çok eğitici ve öğretici oldu, Aleviliği ve Alevileri konu alan daha sık organizeler yapmak istiyoruz” diye ekledi.
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
10