AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Gazi Katliamında Canlarımıza Kıyan Bu Devleti Nefretle Kınıyoruz!

17 Mar 2016

 
Gazi Katliamında Canlarımıza Kıyan Bu Devleti Nefretle Kınıyoruz!
Gazi’yi Unutma Unutturma!
Gazi katliamında kaybettiğimiz canların acısı, katliamı gerçekleştirenlerin cezalanmadığı sürece hergün biraz daha çoğalmaktadır.
Tüm diğer Alevi ve farklı olana uygulanan katliamlarda olduğu gibi 12 Mart 1995 yılında Gazi ve 1 Mayıs mahallelerinde yapılan katliamda devlet eli ile planlanmış ve uygulanmıştır. Aynen Maraş ve Sivas katliamlarında yıllar sonra ortaya çıkan itirafçılar, Maraş ve Sivas katliamlarını devlet adına nasıl planladıklarını ve yaptıklarını anlattıkları gibi.
Bugün AKP ve Erdoğan ile ayyuka çıkmış olan hukukun siyaset eli ile yönlendirilmesine biz Aleviler uzun zamandır şahit oluyoruz.
Gazi katliamı dava duruşmaları adeta ikinci bir katliam uygulaması gibi Türkiye nin öteki ucuna Trabzona gönderildi. Yıllar sonra sembolik olarak az sayıda katilleri mükafatlandırır gibi cezalar kestiler.
Acılı aileler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu. AIHM Türkiye yi yüzbinlerce (euro) paraya mahkum etti.
Türkiye tarihinde Hilafet’ten günümüze kadar işlenen toplu katliam faillerinin hiçbirisi gereken cezayı almamış ve daha çok mükafatlandırılmışlardır. Bunun nedeni, Türkiye nin tek Ulus ve tek dinli bir devlet olma özelliğini koruma refleksi ve azınlıklara, eşitlikten yana olanlara sürekli ‘’ders’’ verme çabasından kaynaklanmaktadır.
Katliamlar için bugün Işid ve El Nusra olduğu gibi zaman zaman taşeron olarak aşırı sağ ve İslamcı guruplar kullanılmış. Bazende doğrudan kolluk kuvvetlerine ya da derin güçlere ve çetelere yaptırılmıştır.
Günümüzde mükafatlandırılan en çarpıcı katil örneği katliamcı Yavuz’un adının 3. Köprüye verilmesidir. Yani Yavuz’dan Erdoğana değişen hiçbirşey yoktur. Bu isimleri Topal Osman, Alpdodağan, Ökkeş Kenger ve Karamollaoğlu diye çoğalta biliriz.
Bugün Kürtlere ve Solculara yapılan katliam ve baskılar asırlardır Alevilere uygulanmaktadır. Gazi katliamıda devrimcileri ve Alevi inançlı aileleri hedef alan planlı bir katliamdır.
Gazi Şehitlerimiz Bizimle Beraberdir!
Karanlık aydınlığa yenilecek ve haklı olan kazanacak!
Gelecek günlerimiz çok daha aydınlık ve barış dolu olacak!
Kaybedilen Canlarımızın ışığı mücadelemizi aydınlatmaya devam edecek!
Britanya Alevi Federasyonu
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
7