AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Sen bu ilmi kimden aldın dediler, Üstadımdan aldım pirden gelirim.

08 Jul 2015

Mahkemede sual sordu kadılar
Kitapları orta yola koyalar
Sen bu ilmi kimden aldın dediler
Üstadımdan aldım pirden gelirim.
 
Kimine göre Diyarbakır, kimi kaynaklara göre Bağdat yakınlarındaki Nesim kasabasında doğdu. Asıl adı Imâdüddîn’dir
Nesimi köken olarak Alevi değildir. Sonraları Aleviliği benimsemiş ve şahadetinden sonra da ona en büyük sahiplenmeyi Aleviler yapmıştır.
Beşinci Britanya Alevi Festivali bünyesinde devam eden etkinlikler kapsamında; Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin katkıları ile "Nesimi" adlı oyun İskoçya'nın Glasgow kentinde sahnelendi.
Londra Emek Sahnesi Tiyatro ekibinin keyifli ve bir o kadar da hoş sohbetleri ile Sizehaber olarak Nesimi oyununu sizler için takip ettik.

Nesimi'nin hayatında hiç şüphesiz en önemli hâdise Fazlullah-ı Hurûfî ile buluşmasıdır. Peki bu buluşma Nesimi'yi nasıl etkilemişti? Bu buluşmadan sonra Nesimi'nin gerek hayatında gerekse şiir üs­lûbunda büyük değişiklikler olmuştur. Bu değişim Nesimi'nin şiirlerine bakılınca, geniş bir edebî dinî bilgi ve kültürle yazdığı görülmektedir.
Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin sıcak ilgisi ile karşılanan ekip, burada yapılan kahvaltının ardından oyunun yapılacağı Burgh Hall'daki tiyatro salonuna geçti.
Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil başta olmak üzere, Edinburgh, Doncaster,
 
 Newcastel Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi yöneticilerinin yanısıra, İskoç tiyatro severler yoğun ilgi gösterdi.Nesimi oyununun oyuncu kadrosunda İlhan  Fındık, Yusuf Polat, Doğan Akbulut, Volkan Davulcu, Özgür Mesut Kömür, İnan Çifçi, Mehmet Gül, Gülüzar Karaoğlan, Saray Karakuş, Hüseyin köroğlu, Şahin Yalçınkaya, İsmail Arslan, Ferdan Boz, Oktay Erpolat, Nilüfer Çivi, İsmet Karakuş, Şükrü Demir, Hüseyin Işık Akpınar, Saffet Yürükel yer alıyor.
Nesimi’nin işkence görmesine ve derisinin yüzülmesine sebep olan "Enel Hak" düşüncesiydi. Bu düşüncenin ilk temsilcisi Hallac-ı Mansur’dur. Enel Hak Arapça bir kelimedir ve anlamı "Ben Tanrıyım", "Ben Hakikatim" dir. Şüphesiz Nesimi bu düşüncenin hayatına mal olacağını bile bile dile getiriyor, yayıyordu. Nesimi, düşüncesinin ve inancının bedelini ödemeye hazırdı.
Nesimi’nin dinden çıkmış biri olduğuna karar verilerek İdama mahkum edilmiş olmasına rağmen; idam edilen Nesimi değil, Nesimi’nin şahsında Enel Hak düşüncesi ve inancıydı.Nesimi’ye idam fermanı hazırlayan kadı şöyle yazıyordu fermanında: "Bu öyle bir mundardır ki, kanının değdiği yeri yıkamakla temizlenmez. Orayı yakmak, koparmak gerekir".
Ama yaşam öyle "tesadüflerle" dolu ki anlatılmaz. Bu tesadüflerden biri de Nesimi’nin infazı sırasında gerçekleşti. Kadı'nın fermanı yüksek sesle topluma okunduktan sonra infaza geçildi. Celladın bıçak darbesi sonucu Nesimi’den fışkıran kandan bir kaç damla idam fermanını yazan Kadı'nın parmağına değdi. Tabii ki Kadı parmağını kesmez. Ve Nesimi tarihe geçen şu sözleri söyler: "Sen şeriat uğruna bir parmağını bile kesmezsin. Hâlbuki görüyorsun ki, biz inancımız yolunda kendi kanımızla yıkanıyoruz".Katledilme sırasında rivayete göre derisi eline verilip giderken, Halep’in 12 kapısından aynı anda çıktığı görülmüştür.Yolda birisine “Gerçek Kabe’nin yolcusuyuz.” Elinde yüzülmüş derisini göstererek “İhramımız budur” dediği beyti meşhurdur.Nesimi günümüzde de Aleviler tarafından önder bir şahsiyet olarak kabul görmektedir.
Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin halaylar ile uğurladığı Londra Emek Sahnesi Tiyatro ekibi çalışmalarının devam edeceğini belirtti.
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
8