AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

‘5. Alevi Kültür Festivali’, Oxford Üniversitesi’nin tarihi tiyatro salonu Sheldonian Theatre’da gerçekleştirildi.

07 Jul 2015

Britanya Alevi Federasyonu’nun düzenlediği ‘5. Alevi Kültür Festivali’, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi’nin tarihi tiyatro salonu Sheldonian Theatre’da gerçekleştirildi.

 Britanya genelinde faaliyet gösteren Cemevleri’nden toplam 250 kişinin görev aldığı festivali yerli ve yabancı yaklaşık 700 kişi izledi. 70’den fazla Zakir’in 12’ler ve 7’ler aşkına yaptıkları hizmete, Dede Mehmet Turan ve Dede Mehmet Yüksel katılırken, Britanya Alevi Federasyonu çatısı altında yetişen 180 kişilik semah grubu tarihi Oxford Üniversite’si mezuniyet balo salonunda semah döndü. 

 Açılış konuşmasını yapan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil “Alevi Festivali’nin 5.sini Oxford Üniversitesi’nin tarihi salonunda gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyorum. Kültürümüzü, uluslararası platformlarda daha da büyüyen organizasyonlarla duyurmaya devam edeceğiz. Aleviler bugüne kadar sürekli bastırıldı ve yok sayıldı. Çocuklarımıza bu mirası doğru bir şekilde aktarmak en önemli vazifemizdir” dedi.
ALEVİLİK MÜFREDETA GİREBİLİR
İngiltere Eğitim Bakanlığı’nın din eğitimi müfredatından sorumlu eski başkanı Bill Moore da yaptığı konuşmasında “din işlerinden sorumlu biri olarak Alevilik hakkında bu güne kadar bilgi sahibi olamadığım için utanıyorum. Aleviliği öğrendikten sonra okullarda müfredat içerisine Aleviliğin alınması için çalışmalara başladım” diye konuştu. 
 
Festivalin bir diğer misafir konuşmacısı Westminster Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Dr. Celia Jenkins, Alevi inancı konusunda araştırmalar yaptığını ve Britanya’daki Alevi toplumunun nüfus sayımına dahil edilmesi için çalışmalar başlattığını ifade etti. Dr. Jenkins “ülkemizde ciddi bir Alevi nüfus var. Sizlerin ihtiyaçlarına karşılık verilebilmesi için nüfus sayımı istatiklerine dahil olmanız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. İki sene önce İngiltere’de ilk kez Alevilik dersini okulunda uygulamaya geçiren Prince of Wales İlkokulu Müdürü Julia Clarke ise yaptığı konuşmada “Alevi çocuklarımız kendi inançlarını öğrenmeye başladıktan sonra okuldaki başarı ortalamaları arttı. Eline, beline ve diline hakim olma felsefesi bizim okulumuzun ilkeleriyle de örtüşüyor” dedi. 

Sunuculuğunu Londra Cemevi’nden Elif Beritan Bulut ve Glasgow Cemevi’nden Dilara Kaya’nın yaptığı festivale BAF’a bağlı Nottingham, Hull, Doncaster, Sheffield, Leicester, Edinburg, Glasgow, Croydon, Bournemouth, Harrow ve Londra şehirlerinin Cemevleri katıldı. “İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır” felsefesiyle hareket etiklerini dile getiren Alevi inancının önderleri, önemli ritüelleri olan Semahlar ve Zakirler ile üniversite çatısı altında görkemli bir etkinlikle seyirci karşısına çıktılar.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
4