AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Britanya Alevi Federasyonu’ndan Vahdet gazetesine sert yanıt.

21 May 2015

Britanya Alevi Federasyonu’ndan Vahdet gazetesine sert yanıt.
Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil; Britanya’da, 10’un üzerindeki Alevi Kültür Merkezlerinin yanısıra kadınların ve gençlerin örgütlenmesi basının kurumsallaşmasıyla Britanya’da Aleviler olarak örgütlenmeye çalıştıklarını belirtti.
Avrupa’daki Alevi birlikleri konfederasyonu ve türkiye’deki Alevi kurumları ile görüşmeler yaptıklarını bir araya gelmeye çalıştıklarını bir iri ve diri olmaya çalıştıklarını belirtti.
Britanya’da, her yıl yaptıkları Alevi festivallerinin bu yıl beşincisinin Oxford Üniversitesi’nde bir açılış resepsiyonuyla gerçekleştirileceğini, bu etkinlikte; 180 kişilik bir grubun semah döneceği 90 kişilik Zakirlerin deyişlerini kendi ağızlarıyla Oxford Üniversitesi’nin çatısı altında seslendireceğini duyurduklarını sözlerine ekledi.
İsrafil Erbil; yapmış oldukları bu açıklamaların kamuoyunda, yer almasının ardından Türkiye’de Vahdet gazetesi olarak bilinen faşist, gerici, yobaz, bir basın yayın kurumunun kendilerini hedef göstererek saldırdıklarını ifade etti.
“Vahdet Gazetesi, Britanya Alevileri ilahiyatçıların olmadığı bir festival yapıyor, onlar Ali’siz Alevidir, onlar Ateist’tir” gibi bir takım hakaretler etmek istedi.
Şunu söylemek isterim ki; Türkiye’de alışmışlar nerede bir Alevilik konuşuluyorsa ilahiyatçılar konuşuyor, nerede bir Alevilik varsa İlahiyatçılar tarif ediyor. Nerede bir Alevi kurumu kendilerince açılacaksa ilahiyatçılar yönetiyor.
İlahiyatçıların olduğu yerde Alevilik yoktur zaten. Biz onun için burada ilahiyatçıların olmadığı festivaller düzenliyoruz.
Bugüne kadar bizi ilahiyatçılar anlattı, bugün biz artık ilahiyatçıların anlattığı bir Aleviliği kabul etmiyoruz.
Biz nerden geldiğimizi tarihsel olarak kim olduğumuzu biliyoruz ve bu nedenle AKP’nin bu politikaları bizi korkutmuyor ona biz Yezit Yavuz demeye devam edeceğiz.
İsrafil Erbil; önümüzdeki süreçte Türkiye’de yapılan tüm kampanyalarda siyasi arenada Alevi kurumlarında da bunu söylemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
12