AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

BAF: DEVLETİN DEĞİL, VİCDANIN ALEVİSİ KALMAK İÇİN LAİKLİK MÜCADELESİ DEVAM EDECEĞİZ

05 Feb 2016

BAF: DEVLETİN DEĞİL, VİCDANIN ALEVİSİ KALMAK İÇİN LAİKLİK MÜCADELESİ DEVAM EDECEĞİZ
31 Ocak 2016 tarihinde, İngiltere’nin Doncaster şehrindeki Alevi Kültür Merkezi-Cemevi salonunda 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirenBritanya Alevi Federasyonu (BAF) delegeleri “devletin değil, vicdanın Alevisi kalmak için laiklik mücadelesine devam edeceğiz” mesajı verdi.
ÇERAĞ’IN IŞIĞI YOLUMUZA, GÜLBANGLARIMIZ VİCDANIMIZA VE SAYGI DURUŞUMUZA EŞLİK ETTİ


BAF İnanç Kurulu dedelerinden Mehmet Yüksel, Hüseyin Gazi Metin dede tarafından delil uyandırıldıktan sonra, insanlık, barış, emek, demokrasi, eşitlik, adalet ve laiklik için yitirdiklerimize gülbang eşliğinde saygı duruşu başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını Turan Eser, Divan Üyeliklerini Semih Savaşel, İsmail İpek, NuralEkiztaş, Fatma Polat yaptı.
BAF Genel Başkanı İsrafil Erbil açılış konuşmasında “Britanya Alevi örgütlenmesinin ulusal sınırlar içine hapsolmayan, küresel bir hareket haline geldiğini” ifade ederek, “BAF’ın artık Avrupa’da, Türkiye’de verilen Alevi mücadelesinin her alanında olduğuna” vurgu yaptı. “BAF bileşenlerinin birlik ve beraberlik içindeki mücadelesi sonucu iki yıllık çalışmalarına bakıldığında, her güne bir ya da bir kaç faaliyetin ve çalışmanın konulduğuna” işaret etti. Erbil “tüm bu kazanımlar ve çalışmalar BAF üyesi AKM-Cemevlerininin ve üyelerinin eseridir” değerlendirmesi yaptı.
 

İsrafil Erbil İki yıllık kazanımların korunması, geliştirilmesi için, önümüzdeki sürece daha güçlü ve kararlılıkla yürümek zorunda olunduğunu ifade etti.
Tüm AKM Başkanları, Britanya Alevi Kadınlar Birliği, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu, Britanya Alevilik Çalışmalar Grubu adına yapılan konuşmalarda birliğin, Alevi mücadelesine sahip çıkılmasının, cemevlerindeki eğitim, kültür, kadın ve gençlik çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine vurdu yapıldı.
İSRAFİL ERBİL GÜVEN TAZELEDİ
2. Olağan Genel Kurulu oy birliği ile Yönetim, Denetim ve Disiplin kurullarını seçti.İlk toplantısını Genel Kurulun ardından  Doncaster Alevi Kültür Merkezi-Cemevi’nde yapan yeni seçilmiş yönetim kurulu üyeleri görev paylaşımını gerçekleştirdi.
BAFYönetim Kurulu toplantısında, birlik ve beraberlik mesajı veren genel kurul mesajını alarak görev dağılımını yaptı. Seçilen 20 kişilik Yönetim Kurulu içinde İsrafil Erbil yenidenGenel Başkan seçilerek güven tazeledi.
 
 
BİRLİKTE AKP ASİMİLASYON PAKETİNİ VE SALDIRILARINI DURDURABİLİRİZ
BAF Genel Kurulu Türkiye’de yaşanan şiddet ortamındaki gelişmelerden dolayı yaşanan endişelerin  arttığını ve ülkenin kritik bir süreçten geçtiğine vurgu yaptı.
Bu kritik süreçte özellikle Alevilerin büyük bir baskı, yaşam endişesi ve tehlike altında olduğunu belirtildi.
Genel Kurulda yapılan konuşmalar ve verilen mesajlarda, Aleviliği bitirmek, cemevlerini ve dedeleri devletleştirmek isteyen AKP’nin yeni saldırı paketlerini geri püskürtmek için Alevi hareketinin  Türkiye ve Avrupa çapında birlikte mücadele zeminlerini yaratması talep edildi.
AKP hükümetinin tek taraflı asimilasyon dayatmalarına karşı etkili ve sonuç alıcı bir mücadele yöntemleri ve ortak mücadele sağlanmadığı taktirde, Alevi toplumun ciddi kayıplara ve tahribatlara maruz kalacağı belirtildi.
AKP’nin Türkiye’de yarattığı bu şiddet ortamında, radikal İslamcı cihadistlerin Alevilerin yerleşim birimlerine, cemevlerine kadar girip tehdit ettiği ortamda daha katılımcı, kararlı, uyumlu ve samimi bir  mücadele ortamının yaratılmasına ve bunu birlikte hayata geçirerek,  kavgamızın hane içinde birbirimiz tüketerek değil, mücadele enerjimizi hane içine rekabetlere boşaltarak değil, kavgamızın Aleviliği yok etmeye adamış zalimlerin zulmüne karşı vermemiz ve enerjimizi ise eşit yurttaşlık ve eşit haklar için sokakta direneceğimiz demokratik mücadele alanına taşınmasının gerekliliği ifade edildi.
 GÖREV PAYLAŞIMI
BAF’ın 20 kişilik Yönetim Kurulu’nun kendi arasında yaptığı görev paylaşımı ile görev dağılımları şu şekilde oldu:
BAF – BRITANYA ALEVI FEDERASYONU YONETIM KURULU
GENEL BAŞKAN
Israil Erbil
GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI
Zeynep Demir  Aynur Akel
Tugay Hurman İsmail Aslan
Mahmut Aydoğan  
GENEL SEKRETER                                                                  Genel Sekreter Yardımcısı
Savaş Hurman Haydar Ulus
GENEL SAYMAN                                                               Genel Sekreter Yardımcısı
Nadide Köroğlu Canan Yeşiltepe
KÜLTÜR /SANAT
Savaş Hurman  
CENAZE FONU / HAKKA YÜRÜME HİZMETLERİ
Hüseyin Üzüm  
EĞİTİM
Tugay Hurman Haydar Ulus
Canan Kaya  
DİPLOMASİ-DIŞ İLİŞKİKLER/ HUKUK
Haydar Ulus Savas Hurman
PROJE ÜRETME
Mahmut Aydoğan  
BASIN VE YAYIN
Başkan ve BaşkanYardımcıları  
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
Adil Sipar Zekeriya Armut
Kenan Ekiztaş Mehmet Sağ
Mehmet Durna Maksut Demir
Ali Ekber Aktepe Salman Macit
 
DENETLEME KURULU ÜYELERİ
Fatma Opan Reyhan Resul
Ali Demir Özcan Işık
Sabit Kurnaz  
 
DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ
Elvan Akın İsmail İncedal
Erdal Pehlivan Haydar Yılmaz
Ali Polat  
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11