AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

9. Britanya Alevi Festivali
16 May 2019
Dersim Soykırımı Kınaması İngiltere Parlamentosu
16 May 2019
Maraş Katliamı 40. Yıl Anması İngiltere Parlamentosunda
13 Dec 2018
Hz Ali Alevism
17 Nov 2018
Maras Massacre 40. Annivarsary Commemoration
17 Nov 2018
BAF Art Exibition
29 Oct 2018
Kadına Şiddete Hayır Haftası Resepsiyonu'na Davet
27 Oct 2018
APPG For Alevis AGM
23 Oct 2018
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası 4. Genel Kurulu yapıldı
23 Oct 2018
WHO ARE WE / ALEVISM
18 Oct 2018
Aşure Alevism
24 Sep 2018
Geleceğimize sahip çıkıyoruz
15 Sep 2018
Gasgow AKM ve Cemevi 10. Genel Kurulu
10 Sep 2018
MUHARREM MATEM
28 Aug 2018
MUHARREM FASTING 2018
18 Aug 2018


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

İAKM-CEMEVİ TARAFINDAN DÜZENLENEN AŞURE’YE BİNLERCE VATANDAŞ KATILDI

18 Nov 2013

İSRAFİL ERBİL: AKP’NİN ALEVİLERİN İÇİNDEKİ BAZI İNSANALARI YANINA ALIP ALEVİLİĞE ZARAR VERDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ
 
 


  
Kerbela Katliamı'nın yıl dönümünde tutulan orucun ardından, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde, Glasgow, Doncaster, Croydon, Coventry, Nottingham, Hull, Harrow, Bournemouth ve Güney Londra Alevi Kültür Merkezinde geleneksel Aşure Günü düzenlendi.
 
Geçtiğimiz Pazar günü  İngiltere Alevi  Kültür Merkezi ve Cemevi’nde düzenlenen törene vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Sabah saatlerinde Cemevi’ne akın eden vatandaşlar için Cemevi aşçıları 25 kazan aşure pişirdi.
 
Cemevi'nde geleneksel Aşure Günü’ne , Cemevi üyeleri ve konuklar katıldı. Aşçılarının pişirdiği aşurenin yanısıra, bazı üyeler kendilerinin de getirdikleri aşureyi ve lokmaları gelen konuklara sundular.
 
Çok sayıda sivil toplum örgütü yetkilileri’nin, Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz’ün ve İngiltere milletvekilleri Andy Love, Joan Ryan gibi isimlerin katıldığı aşure gününde Nefes müzik topluluğu, Kamil ve Mahir, Hüseyin Kaplan ve Kamil Küpeli’de deyişler ve türküler seslendirdiler.
 
Etkinlikte bir konuşma yapan İAKM-Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, özelikle Türkiye’de Aleviliğin asimile edilmek istendiğini söyledi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim’ şeklindeki sözlerine atıfta bulunan Erbil şunları söyledi: “AKP’nin bu iki yüzlülüğünü, Alevilerin hiç bir hakkını vermediğini çok iyi biliyoruz. Aleviliği sadece kendi çıkarına kullanmak ve içimizdeki bazı insanaları da yanına alıp Aleviliğe zarar verdiğini iyi biliyoruz”
 
Erbil sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz yüzyıllardır hangi niyetle ve hangi anlamda aşuremizi paylaşmışsak bugünde aynı niyetle paylaşıyoruz.  Hükümetlere veya devlet güçlerine dayalı olarak niyetimizi değiştirmiyor, onların yarın aşure veya isimler üzerinden Aleviliğin içeriğini boşaltmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.
 
Son günlerde İmam Hatiplilerin bile aşure dağıtır hale geldiğini ifade eden Erbil, “Aşuremizi, inancımızı kendi siyasetlerine kullanmaya başladılar” diye konuştu.
 
Daha sonra söz alan Ali Dereli Dede de, Muharrem ayının ve aşure gününün önemini, Kerbela hadisesini ve alevilik kültürünü anlatan bir konuşma yaptı. Mevcut binanın bu tür etkinlikler için yeterli olmadığını ifade eden Dereli, Wood Green’de yapımı süren dergah için vatandaşların yardımlarını beklediklerini söyledi. 

Eli Dereli Dede’nin okuduğu gülbankların ardından etkinliğe katılanlara aşure ikram edildi.
 
Bilindiği gibi, Kerbela'da katledilen Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin ve mahiyeti için her yıl 12 gün süren matem orucu tutulmakta. Alevi inancına göre bu süre boyunca su içilmez, et ürünleri yenmez. Eğlence ve benzeri girişimlerden kaçınılır. Matem günleri bitince zulümlere rağmen barış ve sevgi dağıtan “Aşure” dağıtılır.
Go to the page-top Go to the page-top
Copyright © 2019   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
25