AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

9. Britanya Alevi Festivali
16 May 2019
Dersim Soykırımı Kınaması İngiltere Parlamentosu
16 May 2019
Maraş Katliamı 40. Yıl Anması İngiltere Parlamentosunda
13 Dec 2018
Hz Ali Alevism
17 Nov 2018
Maras Massacre 40. Annivarsary Commemoration
17 Nov 2018
BAF Art Exibition
29 Oct 2018
Kadına Şiddete Hayır Haftası Resepsiyonu'na Davet
27 Oct 2018
APPG For Alevis AGM
23 Oct 2018
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası 4. Genel Kurulu yapıldı
23 Oct 2018
WHO ARE WE / ALEVISM
18 Oct 2018
Aşure Alevism
24 Sep 2018
Geleceğimize sahip çıkıyoruz
15 Sep 2018
Gasgow AKM ve Cemevi 10. Genel Kurulu
10 Sep 2018
MUHARREM MATEM
28 Aug 2018
MUHARREM FASTING 2018
18 Aug 2018


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

İngiltere Avrupa milletvekili Claude Moares Britanya Alevi Federasyonu ve İakm ve Cemevini ziyaret etti.

08 Jul 2015

İngiltere Avrupa milletvekili Claude Moares Britanya Alevi Federasyonu ve İakm ve Cemevini ziyaret etti. Alevileri ve alevi kurumlarının çalışmalarını daha yakından tanımak ve öğrenmek istediğini söyleyen Moares "Aleviler daha görünür olmalı" diye konuştu.
Baf Başkanı İsrafil Erbil, Alevilerin Türkiye, Avrupa ve Britanya daki kazanımları ve sorunlarını paylaştı Erbil "AİHM de kazanılan zorunlu din dersleri, Cemevleri ve kimliklerdeki din hanesinin kaldırılması na ilişkin davaların lehimize verilmiş kararlarına rağmen uygulamada herhangi bir değişiklik olmadığını bu konuda avrupa milletvekili olarak verilen kararların takipçisi olmanızı ve insan hakları çerçevesinde yardımcı olmanızı diliyoruz. Ayrıca Avrupa da Alevi dergahları örneğin Makedonya da ki Habati Dergahı nın radikal islam gurupların eline geçmesi ve adeta silahlarla işgal edilmesini asla kabul etmiyoruz ve bununla ilgili Avrupa parlamentosunun gereken adımları atmasını talep ediyoruz. Britanya da ilk ve orta okullarında başlatılan Alevilik dersleri çocuklarımızın kimlikleri açısından önemli, bunların sizler tarafından desteklenmesini ve Alevi çocuklarının kendi kimlikleri ile yetiştirileceği okulların açılması imkanlarının da sağlanmasını diliyoruz" diye konuştu. Erbil ayrıca AKP nin Suriye politikalarınıda eleştirdi ve bu konuda Avrupa parlementosunun insan hakları çerçevesinde tavırlar sergileyerek Suriye deki radikal islam guruplarının desteklenmemesi gerektiğini söyledi.
İakm başkanı Tugay Hurman "kurumumuzu ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Alevileri yakından tanımak istemeniz bizim için önemlidir. Kendi ülkemizde halen yasaklı olmak ve göçmen koşullarında Avrupa ve Britanya da yaşamak inancımızı gelecek kuşaklara aktarmak konusunda ciddi bir engel. Buna rağmen cemevleri açarak ve gönüllülük temelinde çokça çalışarak Akeviliğimize sahip çıkıyoruz. Sizlerden ve avrupalı parlamenter dostlarımızdan Aleviliği tanıtma ve anlatma konusunda ve görünür olmamızla ilgili yardımlarınızı bekliyoruz" diye konuştu.
Toplantıda, milletvekilinin Cemevini ziyaretini gerçekleştirmesinde emeği geçen Enfield Belediye Meclis üyesi Haydar Uluş da hazır bulunurken, Akademisyen Ümit Çetin ve Celia Jenkins de Alevilik dersleri ve önümüzdeki nüfus sayımında Alevilerin görünür olabilmesi için başlatılan projeler hakkında bilgiler verdiler
 

 

 
Go to the page-top Go to the page-top
Copyright © 2019   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
21