AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Aleviler, Eşit Yurttaşlık İçin Londra'da Miting Düzenledi

14 Nov 2013


Britanya Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri tarafından 16 Şubat 2013 Cumartesi günü Londra’nınLondra Alevi Mitingi ünlü meydanı Trafalgar Square’de düzenlenen “Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa Karşı, Laik ve Demokratik Türkiye için Eşit Yurttaşlık Mitingi” için İngiltere'nin dört bir yanından gelen Aleviler taleplerini bir kez daha haykırdı.  Yüzlerce Alevinin katıldığı mitingte, AKP hükümetinin Alevilere yönelik ayrımcı politikaları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini, ayrımcılık, asimilasyon ve savaş politikalarına son verilmesini ve Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözümün sağlanmasını talep eden Aleviler, bu taleplerin yanı sıra mitingde Suriye’de işgalci ve müdahaleci savaş politikaları eleştirildi. "Mezhep savaşı istemiyoruz" sloganları atıldı.

Mitinge Alevi kurumları dışında yöre dernekleri, çok sayıda siyasi parti ve örgüt, emek ve meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Mitinge destek veren isimler arasında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker yer aldı.

Barışa Semah Döndüler, Barış Güvercini Uçurdular
Londra’nın ünlü meydanı Trafalgar Square’deki miting, 40 kişinin barışa semah döndü. Etkinlikte, barış için semaha dönenler Barış güvercinlerinin uçurdu.

Avrupa’da yaşayan Alevilerin çatı örgütü Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun da destek verdiği mitinge Avrupa’dan ve Türkiye’den de çok sayıda Alevi kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı. Mitingi düzenleyen Britanya Alevileri adına konuşan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Londra Trafalgar Meydanı Alevi MitingiCemevi adına konuşan Başkanı İsrafil Erbil, “AKP’nin kendisi gibi düşünmeyen tüm yurttaşları ötekileştirdiğini, bu alanda bir araya gelen binlerle artık kimsenin öteki olmasına izin vermeyeceklerini ilan ettiklerini” ilan etti.

Erbil, "Adalet için, hak arayışı için, laik ve demokratik bir Türkiye için, asimilasyona ve savaşa hayır demek için buradayız. Daha önce Ankara’da, Strasbourg’da bir araya gelen yüzbinlerce Alevi’nin sesine ses katmak için buradayız” diye konuştu.


“Erdoğan Avrupa Örgütlenmesinden rahatsız”
Erbil konuşmasına şöyle devam etti. AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ın Alevilere yönelik politikalarını eleştiren Erbil, “AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ın Alevilere yönelik ayrımcılık, nefret söylemiyle yarattığı toplumsal kutuplaşmaya durdurmalıdır. AKP hükümeti Suriye’de savaş çığırtkanlığına ve Kürt sorunun çözümünde istismara son vermelidir” dedi.

Erbil, Erdoğan'ın Avrupa'daki Alevileri hedef alan sözleriyle ilgili olarak, “Başbakan geçtiğimiz günlerde Alevileri, Avrupa Alevi hareketini hedef alan ayrımcılık, nefret ve iftira atan açıklamalar yaptı. Erdoğan, Almanya'da mezhebi olarak Türkiye'yi bölmeye çalışan yapılanmalar var rahatsız oluyoruz diyormuş. Başbakan mezhebi yapılanma derken Alevileri kast ediyor. Oysa “Biz mezhep bilmeyiz yolumuz vardır” Ama Başbakan Aleviliği inkar ettiği gibi Aleviliği de bilmiyor. Çünkü Alevilik mezhep değildir. Alevilerin demokratik örgütlenmesine 'bölücü' damgası vuruyor. Yalancı, iftiracı açıklamalırya Alevileri Avrupa'ya şikayet ediyor” dedi.

“Başbakan Irkçı, Ayrımcı, Mezhepçi Dili Konuşuyor”
“Siz önce Avrupa'dan Türkiye'ye uzanan sunni mezhebi yapılanmanın, Deniz Feneri Soygunu'nun sözde İslami şirketler adına yapılan soygunları görün” diyerek konuşmasını sürdüren, Erbil, “Başbakan ırkçı, ayrımcı, mezhepçi, yasakçı, asimilasyoncu dili konuşuyor.
Başbakan önce demokrasinin ve insan haklarının dilini öğrenmelidir. Başbakan kızgın çünkü Avrupalı Aleviler diyanet misyonerlerine teslim olmuyorlar. Çünkü binlerce can Berlin'de kendisini protesto etti. Çünkü Aleviler'in 14 ülkede federasyonları var. Hepsini kucaklayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu var. Başbakan kızgın çünkü Aleviler 'Steiger Award' ödülünün verilmesini iptal ettirdiler.”


"AKP Diktatörlüğüne Karşı Birlikte Mücadele"
Mitingte bir konuşma yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise yaptığı konuşmada “Başbakan Erdoğan Alevilere hak vermez. Buna inananlar yanılıyor. Ayrımcılığa, asimilasyona, inkara ve savaşa karşı eşit haklar mücadelemiz için, mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz . Kimseye diz çökmeyeceğiz. Emevi zihniyetiyle beslenen AKP diktatörlüğüne karşı hepimiz kenetlenmeliyiz başka şansımız yok" diyerek, daha güçlü bir Alevi hareketi için herkesi duyarlı olmaya ve Alevi örgütlenmelerine ve cemevlerine sahip çıkmaya davet etti. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak toplumsal muhalefetin tüm dinamikleriyle bir arada mücadele etmeyi önemsediklerini ifade eden Öker, ‘Konfederasyon olarak bir araya geldik ve karar verdik. Artık biz Avrupa’da sadece kendi başımıza, sadece kendi davamız için ve sorunlarımız için değil geldiğimiz ülkede inancından, yolundan, kimliğinden, ideolojisinden dolayı aynı zihniyet tarafından yoksayılan, zulme, baskıya uğrayanlar ile yan yana gelerek ortak eylem ve etkinlikler organize edeceğiz.’diye konuştu.
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
7