AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

İngiltere'de Yaşayan Aleviler Hızla Örgütleniyor

14 Nov 2013-DONCASTER ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ'NİN KURUCU KOMİTESİ OLUŞTURULDU
 
-NOTTİNGHAM ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ'İN YENİ BİNASI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI 


İngiltere'nin Güney Yorkshire bölgesinde yer alan Doncaster'da faaliyet gösterecek olan Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin kurucu komitesi oluşturuldu.
 
Doncaster'da 21 Eylül Cumartesi günü saat 11.00'de düzenlenen toplantıya kentte yaşayan çok sayıda Alevi vatandaşı katıldı. Toplantıda
8'i kadın 12'si erkek üyeden oluşan 21 kişilik kurucu meclis oluşturuldu.
 
Toplantıda söz alan kurucu meclis üyeleri, kente  Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'ne ait bir binanın açılması için çalışmalara başlayacaklarını dile getirdiler.
 
Üyeler, Doncaster'da yaşayan Aleviler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması, inançsal, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yürütülmesi için bir çalışma takvimi oluşturacaklarını ifade ettiler.
Bölge ile ilgili umut verici konuşmaların yapıldığı toplantıya İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Başkanı Yardımcısı Zafer Çoban ve çok sayıda yönetim kurulu üyesi ve üye katıldı.
 
Toplantıda bir konuşma yapan İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, İngiltere'nin ücra köşelerinde Cemevlerinin açılmasının gurbettte yaşayan  için son derece önem teşkil ettiğini söyledi.
Başkanı Erbil, İngiltere'de acılan Cemevlerin inançsal boyutunun yanı sıra, Alevilerin sosyal, eğitim ve  kültürel ihtiyaçlarına da cevap veren kurumlar haline geldiğini kaydetti.
Erbil, Doncaster Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin kuruluşunda emekleri geçen ve yaptığı çalışmalara sürekli katkıda bulunan canlara tek tek teşekkür etti.
 
NOTTINGHAM ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ'İN YENİ BİNASI AÇILDI
 
Öte yandan  22 Eylül Pazar günü saat 12.00'de bir yıl önce kurulan Nottingham Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'in yeni binası düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. 
 
Açılışa İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Cemevi yöneticileri Ali Dereli Dede, Nefes Müzik Gurubu, Coventry, Glasgow, Harrow, Bournemouth, Doncaster, Güney Londra, Croydon ve Hull Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevlerinin başkanları ve yöneticileri de hazır bulundu.
 
Açılışta birer konuşma yapan yetkililer,  Aleviliğin asimile edilmek istenmesine dikkat çekerek, İngiltere'deki gençliğin önünde duran tehlikelere değindiler.  Yetkililer, örgütlenmenin ve aidiat kimlik bilincinin önemine işaret ettiler.
 
Açılışta yapılan konuşmaların ardından lokma paylaşımı ve müzik dinletisiyle tören son buldu. Nottingham Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin  yeni mekan, 3 kat, 2 salon, bir kantin ve sınıflardan oluşuyor.
 
BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU KURULUYOR
 
Nottingham Alevi Kültür Merkezi yeni binasında bir araya gelen tüm Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri yetkilileri daha önce başlatılmış olan Britanya Alevi Federasyon çalışmalarına dair bir toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıda BAF tüzük taslak çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanmasına karar verildi.
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
10