AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Aşure, beraberliğin ve eşitliğin sembolüdür.

28 Oct 2015


Aşure, birçok farklılıkların bir arada olmasıdır.
Aşure, birimiz hepimiz hepimiz birimiz demektir
Aşure, farkli olan tad ve renklerin aynı tad ve renk olmasıdır.
Aşure, bir cok renk ve tatta farkli malzemenin, sevgi kazanında, muhabbet kepçesiyle ve inanç ateşi ile pişmesi sonucu hazırlanan Hakk lokmasının adıdır.
Aleviler her yıl hicri takvime göre olan Muharrem ayında toplam on beş gün oruç tutarlar. Tutulan oruçlar üç gün masum u paklar, bir gün fatma ana ve on iki gün de on iki imamlar ve Kerbela katliamında öldürülen Canlar içindir. Aleviler ibadetlerinde olduğu gibi oruçlarınıda beraber açar ve Muharrem muhabbetlerini birlikte yaparlar. yapilan tüm ibadet ve uygulamalarinda paylaşım eşitlik ve dayanışma esas alınır.
Oruçların bittiği gün aşure kaynatılır. Aşure en az on iki farklı malzemeden yapilir. Bunlar genellikle fıstık, fındık, kuru üzüm, yarma, nohut, fasulye, çir, mısır, incir, şeker, tuz, su, ceviz, nar gibi malzemelerdir. kaynatıldığında tüm malzemelerin rengi ve tadı birbirine karışır.
Diğer ibadetler gibi aşure pişirmek ve dağıtmak ta birlikte yapılır. Her insan aşure malzemelerine katkı sunar. Yakın yerlerde Cemevi varsa Cemevinde, Cemevi yoksa insanların bir araya gelerek mutfağı uygun bir evde yapılır ve pişirilir. Aşure pişirildikten sonra orada bulunan tum insanlarla birlikte yenir. daha sonra imkanlar dahilinde tüm komşu, arkadaş, iş arkadaşı ve akrabalar ile paylaşılır.
Aleviler aşure paylaşımında insanların rengine,ırkına, cinsiyetine, diline, yaşına, zengin ya da fakirliğine bakmaksızın herkesle paylaşılır. Dargın, küskün, olduğunuz insanla bile aşure’nin paylaşılması zorunludur.
Aşure, Alevilerin Dergah geleneğini yansıtan bir yiyecektir. Dergah’ta her insan bilgisi, becerisi, gücü kadar üretir fakat ihtiyacı kadar tüketir. Aşure’nin içindeki malzemeler de aşure’ye rengi ve tadı kadar katkı sunar ve ortaya ortak bir renk ve tad çıkar.
Alevilerde Cem ibadeti de aynı yöntemle uygulanır. Cem e katilan tum insanlar Cem e gelirken lokma getirir. getirilen tüm lokmalar birleştirilir. Cem bittikten sonra her insan eşit oranda lokma alır.
Aşure Alevi inancında önemli bir yere sahiptir. Çünkü Aşure, içinde, birlik, beraberlik, eşitlik, barış, sevgi ve paylaşım barındırır.
Asure Alevi inancına göre Kerbela katliamı sonrasında kurtulan dördüncü imam Zeynel Abidin’in kurtuluşunu simgeler. Kerbela katlıamı şahsında tarih’teki tüm öldürülen masum ve mazlum insanlar için tutulan oruçlar o insanların yasını/matemini yaşatmak içindir. Aşure, yas/matem den sonra kimseye düşmanlık beslenmediğini göstermek ve savaşlara rağmen kurtulanların iyi düşünceleri devam ettirdikleri içindir.
Aleviler Hak varlığının insanda yaşadığına inanırlar. Bu nedenle her insanın kutsal olduğu ve yaşama hakkını savunurlar. Aşure, herşeye rağmen yılda bir defa insanların barış ve sevgi içinde olmasını sağlar.
Aşure tarihsel olarak kimilerine göre Nuh Peygamber in gemisinde kalan malzemelerden yapılan ilk yemektir. 
Nedeni ve tarihçesi ne olursa olsun Alevilerde aşure sevgi ve eşitliğin kendisidir.
Britanya Alevi Federasyonu
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
12