AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

14. AKM ve Cemevimizin kurucu meclis üyeleri
21 Mar 2016
NEWROZ (NEVRUZ) ALEVİ ANLAYIŞINDA YENİDEN DOĞUŞ VE DİRİLİŞLERİN SEMBOLÜDÜR
21 Mar 2016
‘’Türkiye nin içinde bulunduğu son durum ve Aleviler’’
21 Mar 2016
13 Mart 2016 Pazar Akşamı Ankara’da, Masum İnsanları Hedef Alan Katliamı Nefretle Kınıyoruz!
17 Mar 2016
Britanya’da 13. Cemevi YORK’ta açılıyor!
17 Mar 2016
AKP Devleti, Katliamlarına Akademisyen Kıyımı İle Devam Ediyor!
17 Mar 2016
Gazi Katliamında Canlarımıza Kıyan Bu Devleti Nefretle Kınıyoruz!
17 Mar 2016
Avrupa Parlementosu ve danışmanların Gazi Cemevi, Armutlu Cemevi ve Boğaziçi Üniversitesi ziyareti
05 Mar 2016
Diyarbakir Notlari
27 Feb 2016
Basın Açıklaması
05 Feb 2016
BAF: DEVLETİN DEĞİL, VİCDANIN ALEVİSİ KALMAK İÇİN LAİKLİK MÜCADELESİ DEVAM EDECEĞİZ
05 Feb 2016
Laik rejimlerde olmaması gereken,
27 Jan 2016
Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın !
27 Jan 2016
We say no to war!
27 Jan 2016
We say no WAR!
23 Jan 2016
We say no to war!
13 Jan 2016
Kamuoyunun Bilgisine Savaş Olmasın ! Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın !
13 Jan 2016
Barışa Semah
04 Jan 2016
Ingiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryasi Kuruldu
04 Dec 2015
Cinsiyetçi şiddete karşı direniyoruz ..!
25 Nov 2015
ALEVİLER ÖNEMLİ BİR KAZANIM ELDE ETTİ
13 Nov 2015
Ankara Emniyetinden Alevi Örgütlerimize Tehdit.
12 Nov 2015
Basin Aciklamasi
12 Nov 2015
Britanya Alevi Kadınlar Birliği Basın Açıklaması
09 Nov 2015
"partiler üstü Alevi parlamento grubu" kurulması için çalışmalar başlatıldı.
28 Oct 2015
Aşure, beraberliğin ve eşitliğin sembolüdür.
28 Oct 2015
İngiltere Vakiflar Komisyonu: "Alevilik bir inanç ve Cemevleri bir ibadethanedir"
05 Oct 2015
Muharrem Matem-i
21 Sep 2015
-Britanya Alevi Gençlik Federasyonu Ülkenin dört bir yanında Eş zamanlı Cem ve Muhabbet Erkanları düzenledi.
19 Sep 2015
Charity Commission (Vakıflar Genel Müdürlüğü) İngiltere’de bulunan Cemevlerini ibadethane ve Aleviliği de ‘inanç’ olarak kabul etti.
19 Sep 2015
AKP ve benzeri anlayışların politikaları yüzünden, Çocuklar neden öldürüldüğünü bilmeden ölüyorlar. Katilleri tanıyoruz.
10 Aug 2015


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Britanya Alevi Kültür Festivali’, Doğu Londra’da Hackney Downs Park’ta, gerçekleştirilen finalle son buldu.

08 Jul 2015

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Britanya Alevi Kültür Festivali’, Doğu Londra’da Hackney Downs Park’ta, gerçekleştirilen finalle son buldu.

 
  
  
 
Britanya Alevi Federasyonu (BAF) tarafından organize edilen Festival, 26 Mayıs’ta Oxford Üniversitesi’nde düzenlenen açılış etkinliğiyle başlamıştı. Açılış resepsiyonunda, BAF çatısı altında yetişen 180 kişilik semah grubu tarihi Oxford Üniversitesi balo salonunda semah dönmüştü. Festival kapsamında Hackney Downs Park’ta, pazar günü düzenlenen festivalin final gününde Türkiye’den gelen türkülerin usta isimleri Ezginin Günlüğü Grubu, Oğuz Boran, Seyfi Yerlikaya ve Özlem Taner sevenleriyle buluştu.
 
 
 
İNGİLİZ SİYASETÇİLER DE KATILDI
Açılış resepsiyonu İngiltere Parlamentosu’nda gerçekleştirilen festival, Avrupa’nın dört bir yanından pek çok insanı, dernek temsilcileri ve İngiliz siyasetçileri bir araya getirdi. Sunuculuğunu Tuğba Özcivan ve Saffet Yörükel’in üstlendiği Downs Park’ta düzenlenen coşkulu festivale, Tottenham Milletvekili David Lammy, Enfield North İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, Londra Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için İşçi Partili aday adayı Tessa Jowell, Enfield bölgesi İşçi Partisi lideri Doug Taylor, Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Karahasan, Ahmet Öykener, Suna Hurman ve Haydar Ulus da konuk olarak katıldı. Kutlama mesajı gönderenler arasında Haringey Belediye Başkan Yardımcısı Ali Gül Özbek’te yer aldı.

 
 
‘DERĞAHLAR YENİLENMELİ’
Festival Elvan Sivas ve Barış Yalçın’ın saz eşliğinde deyişler söylemesiyle başladı. Alevi dedesi Hasan Harmancı ve Mehmet Yüksel’in cem ritüelini göre çerağcı eşliğinde sembolize mumların (çerağ uyandırmak) yakılması ardından İAKM- Cemevi Halk Oyunları Semah Ekibi, BAF Semah Ekibi ve Nurhak Kültür Merkezi Semah Ekibi semah döndüler.
 
  
  
İlk konuşmacı İAKM – Cemevi Başkanı Tugay Hurman, festival katılımcılarına teşekkür etti. Hurman, “Bugün burada Aleviliğin bütün ritüellerini; damarlarınızdan akan kan gibi, aldığınız bir nefes gibi hissetmeye geldiniz. Hoş geldiniz canlar hoş geldiniz” dedi. Alevilerin artık farklılık yaratma zamanının geldiğini de ifade eden Hurman, “21. yüzyıl dünyasında dergahlarımızı sadece, bir inanç ve ibadet merkezi olarak değil aynı zamanda bir ilim ve bilim yuvası olarak inşa etmeliyiz” şeklindeki sözlerle konuşmasını sürdürdü.
 
 
 
FESTİVALİ ARMAĞAN ETTİ
İkinci konuşmacı BAF Başkanı İsrafil Erbil’de şunları söyledi; “5. Britanya Alevi Kültür Festivalimiz, 2 Temmuz Madımak şehitlerimize armağan olsun. Festivalimiz; Lazkiye, Şengal, Kobane ve İdlib’te yanında katledilen yavrularını görmelerine rağmen direnen annelere armağan olsun. Birlik, beraberliğimizin, örgütlenmemizin, Alevi kimliği ile bir araya geldiğimizde ezilenleri kendimizle birlikte var ettiğimizi gördük.
 
 
  
Bu nedenle örgütlenmeye ve gelecek festivalde karşınıza daha güçlü Britanya Alevi örgütü olarak çıkmaya söz veriyoruz.” Misafir konuşmacıların ardından yoğun bir programla gerçekleşen festival kapsamında deyişler- semahlar ve müzik dinletisi gibi birçok kültür sanat ile müzik aktivitesi yer aldı. Festivale BAF’a bağlı Londra, Nottingham, Edinburg, Glasgow, East Midlands, Hull, Doncaster, Leicester, Croydon, Bournemouth, Harrow ve Sheffield’in Cemevleri katıldı. Halaylarla son bulan festivalin finalinde Ezginin Günlüğü Grubu sahneye çıktı. Ezginin Günlüğü, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla dinleyenlere müzik ziyafeti sundu.

 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top
Copyright © 2018   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
97