AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Britanya Alevi Kültür Festivali’, Doğu Londra’da Hackney Downs Park’ta, gerçekleştirilen finalle son buldu.

08 Jul 2015

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Britanya Alevi Kültür Festivali’, Doğu Londra’da Hackney Downs Park’ta, gerçekleştirilen finalle son buldu.

 
  
  
 
Britanya Alevi Federasyonu (BAF) tarafından organize edilen Festival, 26 Mayıs’ta Oxford Üniversitesi’nde düzenlenen açılış etkinliğiyle başlamıştı. Açılış resepsiyonunda, BAF çatısı altında yetişen 180 kişilik semah grubu tarihi Oxford Üniversitesi balo salonunda semah dönmüştü. Festival kapsamında Hackney Downs Park’ta, pazar günü düzenlenen festivalin final gününde Türkiye’den gelen türkülerin usta isimleri Ezginin Günlüğü Grubu, Oğuz Boran, Seyfi Yerlikaya ve Özlem Taner sevenleriyle buluştu.
 
 
 
İNGİLİZ SİYASETÇİLER DE KATILDI
Açılış resepsiyonu İngiltere Parlamentosu’nda gerçekleştirilen festival, Avrupa’nın dört bir yanından pek çok insanı, dernek temsilcileri ve İngiliz siyasetçileri bir araya getirdi. Sunuculuğunu Tuğba Özcivan ve Saffet Yörükel’in üstlendiği Downs Park’ta düzenlenen coşkulu festivale, Tottenham Milletvekili David Lammy, Enfield North İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, Londra Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için İşçi Partili aday adayı Tessa Jowell, Enfield bölgesi İşçi Partisi lideri Doug Taylor, Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Karahasan, Ahmet Öykener, Suna Hurman ve Haydar Ulus da konuk olarak katıldı. Kutlama mesajı gönderenler arasında Haringey Belediye Başkan Yardımcısı Ali Gül Özbek’te yer aldı.

 
 
‘DERĞAHLAR YENİLENMELİ’
Festival Elvan Sivas ve Barış Yalçın’ın saz eşliğinde deyişler söylemesiyle başladı. Alevi dedesi Hasan Harmancı ve Mehmet Yüksel’in cem ritüelini göre çerağcı eşliğinde sembolize mumların (çerağ uyandırmak) yakılması ardından İAKM- Cemevi Halk Oyunları Semah Ekibi, BAF Semah Ekibi ve Nurhak Kültür Merkezi Semah Ekibi semah döndüler.
 
  
  
İlk konuşmacı İAKM – Cemevi Başkanı Tugay Hurman, festival katılımcılarına teşekkür etti. Hurman, “Bugün burada Aleviliğin bütün ritüellerini; damarlarınızdan akan kan gibi, aldığınız bir nefes gibi hissetmeye geldiniz. Hoş geldiniz canlar hoş geldiniz” dedi. Alevilerin artık farklılık yaratma zamanının geldiğini de ifade eden Hurman, “21. yüzyıl dünyasında dergahlarımızı sadece, bir inanç ve ibadet merkezi olarak değil aynı zamanda bir ilim ve bilim yuvası olarak inşa etmeliyiz” şeklindeki sözlerle konuşmasını sürdürdü.
 
 
 
FESTİVALİ ARMAĞAN ETTİ
İkinci konuşmacı BAF Başkanı İsrafil Erbil’de şunları söyledi; “5. Britanya Alevi Kültür Festivalimiz, 2 Temmuz Madımak şehitlerimize armağan olsun. Festivalimiz; Lazkiye, Şengal, Kobane ve İdlib’te yanında katledilen yavrularını görmelerine rağmen direnen annelere armağan olsun. Birlik, beraberliğimizin, örgütlenmemizin, Alevi kimliği ile bir araya geldiğimizde ezilenleri kendimizle birlikte var ettiğimizi gördük.
 
 
  
Bu nedenle örgütlenmeye ve gelecek festivalde karşınıza daha güçlü Britanya Alevi örgütü olarak çıkmaya söz veriyoruz.” Misafir konuşmacıların ardından yoğun bir programla gerçekleşen festival kapsamında deyişler- semahlar ve müzik dinletisi gibi birçok kültür sanat ile müzik aktivitesi yer aldı. Festivale BAF’a bağlı Londra, Nottingham, Edinburg, Glasgow, East Midlands, Hull, Doncaster, Leicester, Croydon, Bournemouth, Harrow ve Sheffield’in Cemevleri katıldı. Halaylarla son bulan festivalin finalinde Ezginin Günlüğü Grubu sahneye çıktı. Ezginin Günlüğü, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla dinleyenlere müzik ziyafeti sundu.

 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11