AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

Maraş Katliamı 40. Yıl Anması İngiltere Parlamentosunda

13 Dec 2018

Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası’nın ve Britanya Alevi Federasyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Maraş Katliamı 40’ıncı yıl anma töreni 4 aralık 2018 Salı akşamı saat 19.00’da başladı.
 
Anmaya Alevi Sekretaryası Başkanı Joan Ryan, HDP Milletvekili Zeynel Özen, CHP Millevekili Ali Öztunç, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Ali Dereli Dede, Mehmet Şahin Dede, Mustafa Mısır Dede, Mehmet Yüksel Dede, Maraş Katliamı tanıkları ile çok sayıda kişi katıldı.
 
Anma Dede Mustafa Mısır’ın çerağları uyandırması ile başladı.
 
Ali Dereli Dede yaptığı konuşmada Alevilerin tek suçunun insanı sevmek olduğunu belirterek, “Alevilerin tek suçu barışa önem vermek, kadın erkek ayrımı yapmadan insana değer vermektir. Bu nedenle Kerbela’dan bu yana horlandık, dışlandık” dedi.
 
Mehmet Şahin Dede ise Alevilerin, katliamları sadece 40 yıl önce değil binlerce yıl öncesinden yaşadıklarını kaydetti.
 
Mehmet Yüksel Dede ise katliamdan önce Maraş’ın çok güzel bir şehir olduğunu, toplumun birarada yaşadığını, herkesin işinde gücünde olduğunu dile getirdi. Pir Yüksel bu barışçıl yaşama rağmen bir gün katliama uyandıklarını hatırlattı.
 
“BİZ SİZİ AFFETMEYECEĞİZ, YÜZLEŞMEK ZORUNDASINIZ”
 
BAF Başkanı İsrafil Erbil de “Kadınların ve çocukların çığlıkları o duvarda asılıyken biz sizi affetmeyeceğiz. Devlet suçludur. Bununla yüzleşmek zorundasınız” tepkisini gösterdi.
 
CHP Millevekili Ali Öztunç ise Maraş’ta yaşamını yitirenleri 40 yıl değil 400 yıl geçse de anmaya devam edeceklerini söyledi.
 
Katliamların nedenlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yapan HDP Milletvekili Zeynel Özen Maraş’taki katliamın ardında yatan nedenlerin  ekonomik, siyasal ve inançsal olduğuna dikkat çekti.
 
Konuşmaların ardından Maraş Katliamı tanıkları o gün yaşadıklarını anlattı.
 
Sanatçı Ali Sizer kürtçe ağıt söyledi. Mustafa Kılçık’ın yönetiminde yetişen BAF ve Nurhak Kültür evi zakirleri deyişler seslendirdi.
 
Deyişler eşliğinde semahlar dönüldü.
 
Anma çerağların sırlanması ile sona erdi.

 

 
 

 
 

 
 

 
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
9