AleviNet@alevinet.org  |  00 44 (0) 20 7241 6950
Ana Sayfa  |  İletişim / Contact  |  Kayıt Ol  |  Giriş Yap


Haberler

12. Britanya Alevi Festivali 15-16 Haziran 2024 Park Festivali
31 May 2024


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE


ARCHIVE
 

16 Şubat'ta Trafalgar Meydanı'ndayız.

14 Nov 2013

Biz Aleviler
Türkiye’deki gidişattan endişeliyiz.
16 Şubat 2013 Cumartesi günü onbinlerle Trafalgar Meydanında olacağız,
Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa HAYIR” diyecegiz.

Basına ve kamuoyuna,
Türkiye’de yaşayan yirmi milyon Alevi, asimilasyon politikalarının ve şiddet eylemlerinin hedefinde. Zenginliklerin ve kültürlerin topragi Anadolu, gözlerimizin önünde kin ve nefretin hakim oldugu bir cografya ya dönüsüyor.
Cemevlerine yasal bir statü verilmiyor. Alevi köylerine, mahallelerine zorla cami yaptırılıyor. Diyanet işleri başkanlığıyla laiklik ilkesi ihlâl ediliyor. Yirmi milyon Alevi’nin inancı yasalarca tanınmıyor. Alevi çocuklar, eğitim sistemiyle asimile ediliyor. Alevi köyleri ve mahalleleri baskı altında. Ödediği vergiler geri eşit hizmet olarak Alevilere dönmüyor. Alevi birey işyerinde, kamu kurumunda fişleniyor ve dışlanıyor. Aleviler ramazan orucu tutmuyor diye sokak ortalarında linç ediliyor. Aleviler camiye gitmeye zorlanıyor, gitmeyenler dışlanıyor, suçlanıyor. Dersim, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi gibi toplu Alevi katliamlarıyla devlet yüzleşmiyor, sorumluları cezalandırılmıyor. Tam tersine suçlular serbest bırakılıyor. Gece, Alevilerin kapıları işaretlenerek ölümle tehdit ediliyor, göçe zorlanıyorlar.
Bu durumun bugünkü doğrudan sorumlusu, Erdoğan hükümeti ve şekillendirdiği devlettir.
Oysa, Türkiye’de yaşayan yirmi milyon Alevi, laik, demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit yurttaş olarak yaşamak istiyor.
Avrupa'nin gerçekleri görebilmesi için 21. yüzyilda diri diri yakilmamiz mi gerekiyor ?
Türkiye’de : Ayrımcılığa… Asimilasyona... Savaş kışkırtıcılığına… HAYIR demek için, eşit yurttaşlık talebiyle Ankara ve Strasbourg mitinginde biraraya gelen yüzbinlerce Alevi’nin sesine ses katmak için, biz Britanyalı Aleviler de Trafalgar Meydanı, Londra’da biraraya geliyoruz.
16 Şubat 2013 Cumartesi günü, Trafalgar Meydanında saat 12:00'de buluşuyoruz.
Sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, parlementerleri, medya kurum ve mensuplarını, sendikaları, kadın örgütlerini, hümanistleri, sanatçıları, hukukçuları, çevrecileri ve demokrasiden, insan haklarından yana olan kurum ve kişileri bu eylemimize davet ediyor desteklerini bekliyoruz.
Saygılarımızla.


İsrafil Erbil
İakm ve Cemevi Başkanı
Go to the page-top Go to the page-top

Please wait

Copyright © 2024   AleviNet     Website Terms & Conditions Web Design & Development By VisioSoft T&C
11